Gökyüzündeki En Parlak Yıldız İsimleri

Geceleri baktığımızda gökyüzünde parlayan yıldızların binlercesini görürüz. Gece parlayan yıldızların bazıları daha sönük, bazıları ise daha parlaktır. Peki gökyüzünün en parlak yıldızları hangileridir? Bu yazımızda uzaydaki yıldızlardan, 20 en parlak yıldızın isimlerini ve bazı özelliklerini öğreneceğiz.

En parlak yıldız-Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius.
Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius.

İşte Gökyüzünün En Parlak Yıldız Adları:

 1. Sirius Yıldızı (Alfa Canis Major). 8.6 ışık yılı uzaktaki Sirius, Güneşten sonraki gökyüzünün en parlak yıldızı ve Büyük Köpek takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius’un görünür parlaklığı -1.46 ve mutlak parlaklığı 1.4 Diğer isimleri Canicula, Dog Star ve Aschere. A1Vm tayf türündendir.
 2. Canopus Yıldızı (Alfa Carina), 74 ışık yılı uzakta Canopus yıldızı, Karina takımyıldızındandır. Gökyüzünün 2. en parlak yıldızının görünür parlaklığı -0.72 ve mutlak parlaklığı -2.5. Diğer isimleri Suhel, Suhail ve Alpha Carinae. F0II yıldız tayfındandır.
 3. Rigil Kentaurus Yıldızı (Alfa Cen), gökyüzünün 3. en parlak yıldızıdır. Erboğa takımyıldızında bulunur. 4.3 ışık yılı uzakta, görünür parlaklığı -0.27 ve mutlak parlaklığı 4.4’dır. Dünyaya ve Güneşe en yakın yıldızdır. Diğer isimleri Rigil Kent, Toliman ve Alpha 1 Centauri. G2V tayfından olan Rigil Kentaurus aynı zamanda Güneşten sonra bize en yakın yıldızdır.
 4. Arcturus Yıldızı (Alfa Boo), Çoban takımyıldızından ve 34 ışık yılı uzaktadır. Gökteki yıldızların dördüncü en parlak olanıdır. Arcturus’un görünür parlaklığı -0.04 ve mutlak parlaklığı 0.2’dir. K1 tayf türünden olan yıldızın diğer isimleri Haris-el-sema ve Alpha Boötes.
 5. Vega Yıldızı (Alfa Lyr), 25 ışık yılı uzakta ve Çalgı takımyıldızında bulunur. Gökyüzünün beşinci en parlak yıldızı Vega’nın görünür parlaklığı 0.03 ve mutlak parlaklığı 0.6’dır. A0 tayfından olan bu yıldızın diğer isimleri Wega, Fidis ve Harp Star.
 6. Capella Yıldızı (Alfa Aur), Arabacı takımyıldızında ve 41 ışık yılı uzaktadır, görünür parlaklığı 0.08 ve mutlak parlaklığı 0.4. G5 tayf türünden olan Capella’nın diğer isimleri Alpha Aurigae ve Alhajoth.
 7. Rigel Yıldızı (Beta Ori), yaklaşık 1400 ışık yılı uzakta ve Orion (Avcı) takım yıldızında bulunur. “Avcı”nın mavi ayağı olan Rigel’in görünür parlaklığı 0.12 kadir ve mutlak parlaklığı -8.1. Yıldızın diğer isimleri Algebar, Elgebar, Beta Orionis ve B8Ia tayf türündendir.
 8. Procyon Yıldızı (Alfa CMi), Küçük Köpek takım yıldızında ve 11.4 ışık yılı uzaktadır. Küçük Köpek takımyıldızı, Orion’un avcı köpeklerinden biridir. Orion yıldızı Procyon’un görünür parlaklığı 0.38 ve mutlak parlaklığı ise 2.6. F5IV-V tayf türünden olan Procyon’un diğer isimleri Alpha Canis Minoris, Elgomaisa, Algomeysa ve Antecanis.
 9. Achernar Yıldızı (Alfa Eri), Irmak takım yıldızında ve 69 ışık yılı uzaktadır. Görünür parlaklığı 0.46 ve mutlak parlaklığı -1.3’tür. Anlamı ”Nehrin sonu” olan yıldız B3Vpe tayfındandır.
 10. Betelgeuse Yıldızı (Alfa Ori), Orion takım yıldızının en parlak yıldızı ve yaklaşık 1400 ışık yılı uzaktadır. Görünür parlaklığı 0.50 ve mutlak parlaklığı -7.2’dir. M1 tayfından olan Betelgeuse yıldızının diğer isimleri Betelguex, Betelgeuze ve Al Mankib’tir.
 11. Hadar Yıldızı (Beta Cen), Erboğa takım yıldızının ikinci en parlak yıldızıdır. 320 ışık yılı uzakta olan Hadar’ın görünür parlaklığı 0.61 ve mutlak parlaklığı -4.4. B1III tayf sınıfındandır.
 12. Acrux Yıldızı (Alfa Cru), Güneyhaçı takımyıldızında ve 510 ışık yılı uzakta, görünür parlaklığı 0.76 ve mutlak parlaklığı -4.6’dır. Acrux yıldızı B0 tayf türündendir.
 13. Altair Yıldızı (Alfa Aql), Kartal takımyıldızından ve 16 ışık yılı uzaktadır. Yıldızın görünür parlaklığı 0.77 ve mutlak parlaklığı 2.3. “Uçmakta olanı” anlamındaki Altair a7V türündendir. Bir diğer ismi Atair.
 14. Aldebaran Yıldızı (Alfa Tau), Boğa takımyıldızında ve 60 ışık yılı uzaklıktadır. “Takipçi” anlamındaki Aldebaran yıldızının görünür parlaklığı 0.85 ve mutlak parlaklığı -0.3. K5 tayf türünden olan yıldızın diğer isimleri Cor Tauri ve Parilicium’dur.
 15. Antares Yıldızı (Alfa Sco), Akrep takımyıldızından ve yaklaşık 520 ışık yılı uzaktadır. Yıldızın görünür parlaklığı 0.96 ve mutlak parlaklığı -5.2’dir. M tayfından olan Antares’in diğer isimleri Cor Scorpii, Vespertilio ve Kalb al Akrab’tır.
 16. Spica Yıldızı (Alfa Sco), Başak takım yıldızından ve 220 ışık yılı uzakta bulunur. B tayf türünden olan yıldızın görünür parlaklığı 0.98 ve mutlak parlaklığı -3.2’dir. “Buğdayın kulağı” anlamındaki yıldızın diğer isimleri Azimech, Spica Virginis ve Alaraph.
 17. Pollux Yıldızı (Beta Gem), 40 ışık yılı uzakta ve İkizler takımyıldızındandır. Görünür parlaklığı 1.14 ve mutlak parlaklığı 0.7’dir. K tayf türünden olan Pollux yıldızının diğer adı Hercules’tir.
 18. Fomalhaut Yıldızı (Alfa PsA), Güneybalığı takımyıldızında ve 22 ışık yılı uzakta olan Fomalhaut’un, görünür parlaklığı 1.16 ve mutlak parlaklığı 2.0’dır. A3V tayf türünden olan Fomalhaut yıldızının diğer isimleri Os Piscis Notii, Difda al Auwel ve First Frog.
 19. Becrux Yıldızı (Beta Cru), Güneyhaçı takımyıldızında, 460 ışık yılı uzaktadır. Becrux’un görünür parlaklığı 1.25 ve mutlak parlaklığı -4.7’dir. B tayf sınıfından olan bu yıldızın diğer ismi Mimosa.
 20. Deneb Yıldızı (Alfa Cyg), Kuğu takımyıldızından ve 1500 ışık yılı uzaktadır. Deneb’in görünür parlaklığı 1.25 ve mutlak parlaklığı -7.2’dir. Yirminci en parlak yıldız olan Deneb yıldızı A2Ia tayfından olup diğer isimleri Deneb el Adige, Aridif, Gallina ve Arrioph.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir