En Büyük Yıldızlar ve İsimleri [En Büyük İlk 5]

 

Gece parlayan yıldızlar uzayı ve gezegenlerini aydınlatan temel ışık kaynaklarıdır. Uzaydaki yıldızlar galaksilerde bulunurlar. Galaksimizde, diğer galaksilerde en büyüklerinden en küçüklerine kadar milyarlarca ve milyarlarca tane yıldız vardır. Uzaydaki astronomik sayıda bulunan yıldızları tek tek saymak mümkün değildir.

Her biri kendi boyutta uzayda seyreder. Dünyaya göre çok büyük olan Güneşimiz (Güneşin çapı Dünyanın çapının 109 katıdır) diğer yıldızlara göre orta boydan çok küçük, cüce diyebileceğimiz bir boyuttadır.

En parlak yıldızlara, Gökyüzündeki En Parlak Yıldız İsimleri makalemizden ulaşabilirsiniz.

Peki gökyüzündeki yıldızlar ne kadar büyük? Yıldızlar içinde şimdiye kadar bilinen en büyük yıldızlar hangisidir? Bu yazımızda güneşten büyük yıldızları, en büyük yıldız hangisidir ve 5 bilinen en büyük yıldızı tanıyacağız.

En Büyük Yıldız: VY Canis Majoris

VY Canis Majoris yıldızı, Büyük Köpek takımyıldızından kırmızı bir hiper devdir. Dünyadan 4900 ışık yılı uzaktadır. Biinen en büyük yıldızdır. Çapı Güneş’in çapının 1540 katıdır. Yani VY Canis Majoris’in çapı, Dünya-Güneş mesafesinin yaklaşık 14 katıdır. Güneşin yanında toz gibi kaldığı devasa bir yıldızdır..

Eğer Dünya bu hiper devin gezegeni olsaydı ve bu yıldızın etrafında Güneş’e uzaklığımız kadar mesafeden dönüyor olsaydık, yörüngemiz neredeyse yıldızın kenarı denecek bir yerde olurdu.

Kütlesi Güneşten 25 kat fazladır. Parlaklığı Güneşin parlaklığının 270 bin katı kadardır.

En büyük yıldızlar-En büyük yıldızların bir kıyaslaması
En büyük yıldızların bir kıyaslaması

İkinci En Büyük Yıldız: VV Cephei A

Kral takım yıldızından kırmızı hiper dev bir yıldızdır. VY Canis Majoris gibi aynı uzaklıktadır. VV Cephei yıldızının çapı Güneşin çapının 1475 katı kadardır.

Üçüncü En Büyük Yıldız: Mu Cephei

Mu Cephei yıldızı, Kral takım yıldızından kırmızı bir süper devdir. Samanyolu gökadasında bilinen en büyük ve en parlak yıldızlardandır. 6000 ışık yılı uzakta olan yıldızın kütlesi Güneşin 20 katıdır. Çapı Güneşin çapının 1420 katıdır, bu Dünya-Güneş uzaklığının 6.6 katıdır. Helyum-karbon döngüsündeki Mu Cephei, hayatının son evresindedir. Güneşten 38 bin kat parlaktır.

Dördüncü En Büyük Yıldız: Betelgeuse

Kırmızı süper dev Betelgeuse, Orion takım yıldızının en parlak yıldızıdır. En büyük yıldızların dördüncüsü, 1400 ışık yılı mesafede olan yıldızın kütlesi Güneşin 20 katı ve çapı Güneşin 1200 katıdır. Yüzey sıcaklığı 3600 Kelvindir.

Beşinci En Büyük Yıldız: Antares

Akrep takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Çapı Güneşin çapının 850 katıdır ve kütlesi Güneşin 12 katıdır. Antares bizden 550 ışık yılı uzaktadır. Güneşten yaklaşık olarak 57 bin kez daha parlaktır. Antares’in yaşam döngüsünün sonlarında olduğu ve gelecek birkaç milyon yıl içinde süpernova olarak patlaması tahmin edilmektedir. Antares yıldızının yüzey sıcaklığı 18500 Kelvin’dir.

NOT: Diğer YILDIZLAR ve TAKIMYILDIZLAR ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir