Güneş Tutulması Nedir, Ne Zaman Ve Nasıl Oluşur?

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

İnsanlık tarihi boyunca doğadaki en gizemli uzay olaylardan biri olan güneş tutulması nedir, nasıl gerçekleşir? Bu yazımızda güneş tutulması ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Hangi koşullarda güneş tutulması nasıl gerçekleşir? Ay yeni ay evresindeyken, dünya ay ve güneşin aynı çizgi üzerinde buluşmasıdır. Dünya, Ay ve Güneş aynı çizgi üzerindeyken Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde güneş tutulması meydana gelir.

Tutulma esnasında uydumuz Ay, yeni ay evresinde bulunur. Güneş Ay’dan çok büyük olmasına rağmen, güneş tutulmasında Ay hemen hemen Güneş büyüklüğünde görünür. Bunun nedeni Güneşin Ay’a göre bizden çok daha uzakta olmasıdır.

Dünya-Ay düzlemi ile Dünya-Güneş düzlemi arasında belli bir açı vardır. İki düzlem arasındaki bu açı farkından dolayı bu üç gök cismi her zaman aynı doğrultuda olmaz. Dolayısıyla her ay, güneş tutulmaları meydana gelmez.

Ay tutulması dolunay evresinde olurken, güneş tutulması yeni ay evresinde olur. Güneş tutulmaları belli bir periyodik düzende oluşmaz. Bununla birlikte her iki yılda en az iki güneş tutulması olur.

Güneş tutulmasının 3 çeşidi vardır: Tam güneş tutulması, parçalı güneş tutulması ve halkalı güneş tutulması. Bazı tutulmalarda birden fazla çeşit karma halde görülebilir.

Tam Güneş Tutulması Nedir?

Bu tür tutulma dünya üzerinde çok küçük bir bölge üzerinde görülür. Tutulmayı gören insanlar ayın tam gölge konisinin içinde olurlar. Belli bir süre gökyüzü sanki gece olmuş gibi tamamen kararır. Tam güneş tutulmasında dünya güneş ve ay tamamen bir çizgi üzerindedir.

Tam güneş tutulması resmi
Tam güneş tutulması resmi

Parçalı Güneş Tutulması Nedir?

Dünya ay güneş tamamen aynı çizgide değildir. Parçalı güneş tutulmasında, görülen güneş yüzeyinin bir bölümü koyu bir gölgedeymiş gibi gözükür.

Parçalı Güneş Tutulması
Parçalı güneş tutulması resmi

Halkalı Güneş Tutulması Nedir?

Bu tip tutulma Ay Dünya’dan en uzak olduğu zamanlarda meydana gelir. Ay Dünyadan daha uzakta olduğu için daha küçük görünür. Ay Güneşi tamamen kapatamadığı için, Güneş Ay’ın etrafında ışıklı bir halka olarak gürünür. Bu yüzden halkalı güneş tutulması denir.

Halkalı Güneş Tutulması
Halkalı güneş tutulması resmi

Son 5 Yıldaki Güneş Tutulması Tarihleri

 • 20 Mayıs 2012 [Halkalı]
 • 13 Kasım 2012 [Tam]
 • 10 Mayıs 2013 [Halkalı]
 • 03 Kasım 2013 [Karma]
 • 29 Nisan 2014 [Halkalı]
 • 23 Ekim 2014 [Parçalı]
 • 20 Mart 2015 [Tam]
 • 13 Eylül 2015 [Parçalı]
 • 09 Mart 2016 [Tam]
 • 01 Eylül 2016 [Halkalı]
 • 26 Şubat 2017 [Halkalı]

En son güneş tutulması ne zaman oldu? Tarihlerden de anlaşıldığı gibi beş ay önce: 26 Şubat 2017 tarihinde. Peki en yakın güneş tutulması ne zaman olacak? Bir ay kadar kaldı: 21 Ağustos 2017’de bekleniyor.

Güneş tutulması olayında küsuf namazı yani güneş tutulması namazı kılınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir