Ay Tutulması Nedir | Ay Tutulması Ne Zaman ve Nasıl Olur?

AY TUTULMASI NEDİR?

Gökyüzünün en önemli olaylarından olan Ay tutulması, her zaman ilgi konusu olmuştur. Bu yazımızda 3 sorunun cevabını bulacağız: Ay tutulması nedir, ay tutulması ne zaman olur ve ay tutulması nasıl olur?

Tıpkı Güneş tutulması gibi bu uzay olayında da Dünya, Ay ve Güneş bir çizgide buluşur. Yeni Ay evresinde, Ay ile Güneşin arasına giren Dünya, gölgesini Ayın üzerine düşerek Ayı bir süre karanlıkta bırakır veya sönükleştirir, bu olaya ay tutulması denir.

Üç çeşidi vardır: Tam ay tutulması, parçalı ay tutulması ve gölgeli ay tutulması.

Ay Tutulması Nedir-Ay Tutulması Ne Zaman Olur-Ay Tutulması Nasıl Olur?
Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Ay Tutulması Ne Zaman Olur?

Belli bir takvimi yoktur. Ancak duvar saatlerinde akrep ile yelkovan zamanı gösterdiği gibi, Ay Dünya ve Güneşin belirli bir yerde olması, ay tutulmasının zamanını gösterir. Benzetme yapmak gerekirse Dünyayı duvar saatinin merkezinde, Ayı yelkovan, Güneşi de Akrep kabul edersek saat 6 konumu Ay tutulmasının zamanı gösterir. Burada iki şart var: Birincisi Ay Dünya ve Güneş aynı çizgi üzerinde olacak, ikincisi yeni Ay evresinde olacak. Ayrıca her yeni ay evresinde ay tutulması olmaz.

Ay Tutulması Nasıl Olur?

Ayın Dünya etrafında döndüğü düzlem ile Dünyanın Güneş etrafında döndüğü düzlem farklıdır. Dolayısıyla iki düzlemin birbiriyle kesiştiği bir çizgi vardır. İşte Ay-Dünya-Güneş üçü de tam bu çizgi üzerine geldiğinde veya bu çizgiye çok yaklaştığında ve yeni ay evresinde dünyanın gölgesi ayı perdeler kapatır.

TAM AY TUTULMASI NEDİR?

Dünyanın iki tür gölgesi vardır: Tam gölge konisi ve yarı gölge konisi. Ayın tamamı dünyanın tam gölgesinden geçmesi durumuna tam ay tutulması denir.

Tam Ay Tutulması Ne Zaman Olur?

Yeni ay evresinde ve Güneş-Dünya-Ay arasındaki açı 180 derece olduğunda tam ay tutulması olur.

Tam Ay Tutulması Nasıl Olur?

Dünya tam gölgesini yeni ay üzerine düşürerek ayı tamamen karartır. Ay adeta uzaydan kaybolur ve bir süre sonra Ay kendini tekrar gösterir.

PARÇALI AY TUTULMASI NEDİR?

Ayın, Dünyanın hem yarı gölgesinden hem de dünyanın tam gölgesinden geçmesi durumuna denir. Bu tutulma türünde ayın tamamı kararmaz. Ayın bir kısmı tamamen kararırken, bir kısmı da sönük bir şekildedir.

Parçalı Ay Tutulması Ne Zaman Olur?

Yeni ay evresindeyken Güneş Dünya ve Ay, Dünya-Ay düzlemi ile Dünya-Güneş düzlemi arasındaki çizgiye çok yakın olduğu bir zamanda olur. Güneş-Dünya-Ay arasındaki açı 180 dereceden biraz küçüktür.

Parçalı Ay Tutulması Nasıl Olur?

Yeni ay evresindeki Ay, dünyanın tam gölgesi ile yarı gölgesi arasından geçerken parçalı bir şekilde görünür. Bu dakikalar içinde ve oldukça hızlı bir şekilde Ay çok sayıda farklı şekil alırken yarı parlak, yarı sönük ve yarı karanlıktır.

GÖLGELİ AY TUTULMASI NEDİR?

Ayın Dünyanın tam gölge konisine uğramadan, yarı gölge konisinden geçmesine gölgeli veya parçalı-gölgeli ay tutulması denir.

Gölgeli Ay Tutulması Ne Zaman Olur?

Güneş-Dünya-Ay arasındaki açı, parçalı ay tutulmasındaki açıdan daha küçük olduğu bir zamandır (saat altıyı bir dk geçmesi gibi). Aradaki açı, Dünyanın gölgesinin Ayın üzerine düşeceği bir toleransa sahiptir ve Ay, yeni ay evresindedir.

Gölgeli Ay Tutulması Nasıl Olur?

Ay tamamen kararmaz. Önce tamamı parlak olan Ayın, bir kısmı sönükleşir. Burada iki durum söz konusudur. Birincisi tutulma boyunca ayın sadece bir kısmı sönükleşir, veya ikincisi Ayın tamamı sönükleşir.

Gelecek ay tutulması 7 Ağustos 2017’de bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir