Tam Güneş Tutulması ve Parçalı Ay Tutulması | Ağustos 2017

Ağustos ayı önemli gök olaylarına ev sahibi oluyor. Yaz aylarının sıcak ve engin gökyüzü manzarası olan Ağustos ayı, bizlere zengin bir içerik sunmaya hazırlanıyor: Önümüzdeki ay iki tutulma ve bir meteor yağmuru bekliyoruz. Tutulmalardan biri parçalı ay tutulması ve diğeri tam güneş tutulması.

Bunlardan biri 7 Ağustos’ta ay tutulması. Bu tutulma, parçalı ay tutulması dediğimiz ayın belli bir bölümü görünen bir gök olayı. Bu tarihten iki hafta kadar sonra 21 Ağustos’ta ise güneş tutulması hesaplandı. Bu tutulma, tam güneş tutulması yani Ay’ın Güneşin tamamını kapatarak gündüz vakti, tıpkı geceymiş gibi gökyüzü kararacak.

Parçalı ay tutulması, Avrupa ve Asyanın büyük bir kısmından, Avustralya, Afrika, Güney Amerikanın doğusu, Antartika kıtası, Atlas okyanusunun doğusundan, Büyük okyanusun batısından ve Hint okyanusunun tamamından görülebilecek. Parçalı ay tutulması aynı zamanda Türkiye’den de izlenebilecek.

21 Ağustos’ta beklenen tam güneş tutulması ise Avrupa’nın batısı, Asya’nın kuzeydoğusu, Afrika’nın kuzeybatısı, Kuzey Amerika’nın tamamı, Güney Amerika’nın kuzeyi, Büyük okyanusun kuzeydoğusu, Atlas okyanusu ve Antartika kıtasından izlenebilecek. Tam güneş tutulması Türkiye’den izlenemeyecek.

17 Temmuzda başlayan Perseid göktaşı yağmuru, 12-13 Ağustos’ta zirve yapacak. Perseid isimli meteor yağmurlarının yoğunlaşacağı bu tarihlerde yağmurun izlenmesini, Ay ışığı perdeleyebiliyor. Perseid meteorlarının yere düşme hızı saatte 60 – 80 kilometre. Meteorların kaynağı 109P/Swift-Tuttle isimli bir kuyruklu yıldız. Meteor yağmurunun gökyüzünde görülmeye başlandığı yer, Perseus yani Kahraman takımyıldızı.

Perseid göktaşı yağmuru yılın 17 Temmuz – 24 Ağustos tarihleri arasında meydana gelen bir gökyüzü olayı. Tıpkı yağmurlarda olduğu gibi meteor yağmurlarında da yağış sağanak hale gelebiliyor. İşte Perseid meteor yağmurlarının zirve yapması yani sağanak haline gelmesi 9-13 Ağustos ve özellikle 12-13 Ağustos tarihlerinde bekleniyor.

Astronomlar Perseid meteor yağmurunun izlenmesi için günün en uygun zamanı olarak gökyüzünün en karanlık olduğu, şafaktan öncesini öneriyor.

Perseidler Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızın dünya yakınlarından geçerken kuyruklu yıldızdan gelen enkaz tabir edilen parçalar sebep oluyor.

Gökyüzünün karanlık olduğu bir zamanda saatte 60-100 kadar Perseid meteoru görülebilir. Perseid meteor yağmuru Türkiye’den de gözlenebilecek. Tekrar hatırlatalım Perseid meteor yağmurunun çıkış bölgesi Kahraman takımyıldızı, iyi seyirler..

Ayrıca 22 Ağustos tarihinde Ay, yeni ay evresine ulaşıp ve yeni bir ay döngüsü (ay ayı) başlayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir