Proxima Centauri’nin Gezegeni Proxima B’de Su Var Mı?

Astronomy and Astrophysics geçtiğimiz aylarda en yakın yıldız Proxima Centauri için yeni bulgular yayınladı. Bu bulgulara göre, Exeter Üniversitesi’nden Ian Boutle liderliğindeki bir bilim adamı ekibi, Proxima B gezegeninin iki olası atmosfer ortamının başarılı simülasyonlarını oluşturdu.

Simülasyonlar, Proxima Centauri’nin gezegenini Proxima B’de sıvı su olduğunu gösteriyor

Bir tanesi basit bir karbon dioksitli azot atmosferi ve diğeri dünya benzeri gaz karışımı atmosfer. Araştırma ekibi yaşam için ön koşul olan sıvı suyun gezegenin bazı bölümlerinde var olabileceğini buldu.

Exeter Üniversitesi öte gezegen (güneş sistemi dışında bulunan gezegenlere verilen isim) modelleyici Dr. Nathan Mayne, Wired’e verdiği demeçte, “Eğer atmosferin bileşimi ve büyüklüğü Dünya benzeri olması durumunda, o kadar büyükse, yüzeyde sıvı suyun oluşmasına izin veren sıcaklığı destekleyebileceğini gösterdik” dedi. Bir başka bildiride, araştırmacıların “bunu kendi iklimimizin nasıl gelişeceği konusundaki anlayışımızı iyileştirmek için kullanılabileceğini” de vurguladı.

Proxima B’nin, dünya boyutunda ve onun güneş sisteminin yaşanabilir bölgesinde, yani Dünya’ya benzer yerçekimi ve en azından sıvı su ihtimaline sahip bir gezegen olduğuna inanılıyor. Proxima Centauri’de bulunan öte gezegen, Ağustos 2016’da Dünya’dan yaklaşık 4.2 ışık yılı uzaklıkta keşfedildi.

NASA geçen yıl gezegenin, çoğumuzun anlamış olduğu bir atmosfere sahip olabileceğinden şüphe duyduğunu ifade eden bir bildiri yayınladı: “Ev sahibi yıldızın yaşı ve gezegenin ana yıldızına olan yakınlığı göz önüne alındığında, bilim insanları Proxima B, kabaca her iki saatte bir meydana gelen aşırı yansımalardan gelen aşırı-ultraviyole ve x-ışınlarına maruz kalmasını bekliyorlar.

Yazar Dr. James Manners, “Bu gezegeni Dünya’dan ayıran başlıca özelliklerden biri, yıldızından gelen ışığın çoğunlukla kızıl ötesi bandında olmasıdır. Bu ışık frekansları, su buharı ve atmosfere giren karbondioksitle güçlü bir şekilde etkileşim halinde, modelimizde ortaya çıkan iklimi etkiliyor” dedi.

Proxima Centauri yıldızı-Proxima B gezegeni
Dünyamız ve bizden 4.2 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri yıldızının Proxima B gezegeninin temsili resmi.

Bu yeni model, bilim adamlarına Proxima B’nin olası yörüngelerinin ve olası iki tür atmosferdeki Proxima Centauri’den kaynaklanan ışınım ve güneş ışınlarına maruz kalma etkilerini değerlendirmelerine izin verdi. Proxima B gezegeninin yörüngesinin özellikleri henüz hesaplanmamıştır. Ekseni etrafında, Dünya’nın yaptığı gibi çabucak dönebilir veya gezegenin bir tarafı hep yanar ve diğeri hep karanlık ve soğuk halde, yıldızına kapanarak kilitlenebilir.

Muhtemelen Proxima B, çembere yakın ve eliptik bir yörüngeye sahip olabilir. Bütün bu varyasyonlar, yüzey üzerindeki herhangi bir gazın akışında farklı etkilere sahip olacaktır. Bu yazıda açıklanan simülasyon modelleri, olası iki yörüngeyi gözden geçiriyor: Biri med-cezir ile kilitlenmiş ve diğeri yılda üç günü yavaş dönen bir yörüngesel durum.

Araştırmacı ekip, Proxima Centauri yıldızının gezegen simülasyonları için Met Office Birleştirilmiş Modelini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir