2017 Perseid Göktaşı Yağmuru Başladı | Ne, Nasıl, Ne Zaman?

Yaz aylarının bu en sıcak günlerinde yılın en sevilen uzay şölenlerinden Perseid göktaşı yağmuru başladı. Açık yaz gecelerinin bu misafirleri Perseidlerin 12-13 Ağustos tarihlerinde yoğunluk kazanması bekleniyor. Önceki günlerde daha az olmasına rağmen, perseid göktaşı yağmurunun saat başına en az 50 ve daha fazla meteor düşmesi bekleniyor.

Ayın gökyüzünde yükseldiği saatlerde parlak ay ışığı meteor yağmurlarının izlenmesini engeller. Fakat perseidlerin bir kısmı daha parlak olduğu için aylı gökyüzünde de görülme ihtimali var. Bu konuyla ilgili diğer yazımıza bakabilirsiniz.

Göktaşı Nedir?

Güneşin etrafında dönen asteroid veya bir kuyruklu yıldızdan koparak ayrılan parçalardan dünya atmosferine girerek yanan, uzaydan gelen taşlardır. Göktaşları çoğunlukla yere ulaşmadan atmosferde parçalanır ve zarar vermez. Parçalanmadan yeryüzüne ulaşan göktaşlarına meteorid denir.

Kuyruklu yıldızdan kopan göktaşları çoğunlukla pirinç tanesi büyüklüğündedir. Bununla birlikte mars gezegeni ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında bulunan asteroidlerden kopmuş parçalar 60 tona kadar ağır olabiliyor.

Perseid göktaşı yağmuru-Kahraman takımyıldızı
Kuzey yarı kürede bulunan Kahraman takımyıldızı civarından başlayan Perseid göktaşı yağmuru, bu noktadan her yöne doğru ilerler. Perseid göktaşı yağmuru 5 hafta kadar devam eder.

Perseid Göktaşı Yağmuru Nedir ve Nasıl Olur?

Güneş sistemimizin Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızı güneş etrafında 133 yıl süren yörüngesinde dönmektedir. Swift-Tuttle güneşten en uzakta olduğu zamanlarda soğur ve materyali artar. Bu kuyruklu yıldız Dünyanın bulunduğu iç güneş sisteminden geçerken, güneş kuyruklu yıldızdaki buzları ısıtır ve yumuşatır. Isınan madde kuyruklu yıldızdan koparak uzaydaki yörüngesinde kalıntılar oluşturur. Bu kalıntı parçalar Swift-Tuttle’ın yörüngesine tutunur.

Kuyruklu yıldız güneşin yakınından her geçişinde parçalarını yörüngesine atarak hafifler. Dünyanın yörüngesi de her yıl Temmuz Ağustos aylarında Swift-Tuttle’ın yörüngesinden geçmektedir. Dünya bu parçaların kuşağından geçerken bazı göktaşları dünyanın üst atmosferine yakalanarak saatte 210 bin kilometre hızlarda düşmeye başlar. Dünyanın yerçekimine yakalanan perseid göktaşları atmosferdeki sürtünmeyle yüksek hızlarda yanmaya başlar, yanmanın etkisiyle ışıldar ve bu olayı perseid göktaşı yağmuru olarak izleriz.

İşte halk arasında yıldız kayması dediğimiz olay, uzaydaki asteroidlerin ve kuyruklu yıldız parçalarının dünyaya düşerken çıkardığı yanma ışıltılarıdır. Öyle ki bir zamanlar buz halindeyken yere yanmış bir kömür gibi düşerler.

Göktaşlarının (meteor, uzay taşı) büyük bir kısmı daha yere düşmeden parçalanarak toz haline gelir. Bazıları da nadiren yeryüzüne ulaşarak yere çarpar. Halk arasında “başımıza taş yağacak” sözü buradan gelir.

Perseid Göktaşı Yağmuru Ne Zaman olur?

Bu görsel şölen, her yıl yaz mevsiminde 17 Temmuz ile 24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşir. Bu meteor yağmurlarının çıkış noktası konum olarak, Perseus yani Kahraman takımyıldızında, Eta Persei yıldızı yakınlarındadır. Zürafa, Kraliçe, Andromeda, Üçgen, Koç, Boğa ve Arabacı takımyıldızları, Kahraman takımyıldızının komşularıdır ve bulunduğumuz kuzey yarı küreden görülebilir.

Perseid meteor yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde en yoğun sağanak haline ulaşması bekleniyor, yani saatte 50-60 meteor taşları, diğer bir değişle dakika başına 1 meteor izlenebilir.

Perseid göktaşı yağmurunu seyretmek için öncelikle bulutsuz ve aysız bir gökyüzü gece şart. Kırsal alanlar en idealdir. Perseidlerin gözlemi için gökbilimciler gecenin en karanlık olduğu şafaktan önceki saatleri öneriyor. Öncelikle Perseid meteor yağmurlarının çıkış noktası olan Kahraman takımyıldızını bulun. Perseid göktaşı yağmuru bu takım yıldızından her yöne doğrudur. Gözlerinizi gökyüzünün karanlığına alıştırın ve bekleyin.

Not: Diğer uzay haberlerimize BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir