Büyük Patlama Sonrasından 23 Galaksi Keşfedildi.

Evrenin ilk zamanlarına ait galaksilere ulaşıldı. Arizona Devlet Üniversitesinden gökbilimciler Sangeeta Malhotra ve James Rhoads, Şili ve Çin’deki uluslararası ekiplerle birlikte çalışarak büyük patlamadan 800 milyon yıl sonrasına ait 23 tane galaksi keşfetti.

Bilindiği üzere büyük patlamadan 300 bin yıl sonra, evren tamamen karanlıktı. Yıldız, galaksi gibi ışık kaynakları yoktu. Bu evreyi takip eden 700 milyon yıl sonra ilk yıldızlar ve galaksiler ortaya çıktı. Evren ışıkla dönüşmeye başladı.

Yeniden iyonlaşma olarak bilinen bu dönüşüm, büyük patlamadan sonraki 300 – 1000 milyon yıl arasında gerçekleşti ve evren aydınlandı.

Gökbilimciler ilk yıldız ve galaksileri keşfederek bu aydınlanma sürecini anlamaya çalışıyorlar. Astronom Malhotra “Yeniden iyonlaşmadan önce, bu galaksilerin görülmesi oldukça zordu, çünkü galaksi ışıkları sisin içinde bir araba farları gibi galaksiler arasındaki gazla dağıldı” diyor Malhotra ayrıca, “Yeterli sayıda galaksinin açılması ve sisin yanmasıyla görüleceklerin daha kolay hale gelmesi, erken evrendeki zamanlarda sisin ne kadarının kaldığını görmeye yardımcı olurlar.”

Gökbilimciler bu ilk galaksileri tespit etmek için astronominin yeni aletlerinden olan Karanlık Enerji Kamerası (DECam) kullanıyorlar.

Çin LAGER ekibinin başında bulunan Junxian Wang, “Bu araştırmadaki bulgularımız, evreni iyonize eden ve aydınlatan ilk galaksilerin büyük bir bölümünün büyük patlamadan sonraki ilk 800 milyon yıldan önce oluştuğu” şeklinde demeç verdi..

Çalışma ekibinin sonraki adımları bu sonuçlara dayanacak olup evrendeki ilk galaksileri daha detaylı araştırmayı planlıyorlar.

Diğer uzay haberleri ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170726143351.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir