Orion Takım yıldızı ve Özellikleri

Orion Takım Yıldızı Nedir, Nasıl Bulunur

Büyük Ayı ve Küçük Ayı gibi gökyüzünün en ünlü takım yıldızlarından biri olan Orion takım yıldızı, her iki yarım küreden de görülebilir. Orion’un diğer adı Avcı‘dır. Takım yıldızının etrafındaki komşuları: İkizler takım yıldızı, Boğa takımyıldızı, Irmak takımyıldızı, Tavşan takımyıldızı ve Tekboynuz takımyıldızıdır. Yıl içerisinde Kuzeyde 85. enlem ile Güneyde -75. enlemler arasında yer alır.

Gökyüzünün en parlak 70 yıldızından 7 tanesi Orion takım yıldızında bulunur. Alan olarak gökyüzünün % 1.4’ü kaplar. Boyut olarak en büyük 26. takım yıldızıdır.

Orion takım yıldızı-Orion takım yıldızından genel görünüm.
Orion takım yıldızından genel görünüm.

En parlak yıldızları -bize göre- sol omuzdaki kırmızı İkizlerevi (En parlak Orion yıldızı) ve sağ omuzdaki Meissa, gövdesindeki avcı kemerinde soldan sağa Alnitak, Alnilam ve Mintaka, sol ayaktaki Saiph ve sağ ayaktaki mavi-beyaz Rigel yıldızları bulunur.

İşte Orion takım yıldızının başlıca yıldızlar ve özellikleri:

İkizlerevi ve Rigel Yıldızları

En parlak yıldızı İkizlerevi (Alfa Orion) ve ikinci parlak yıldızı Rigel’dir (Beta Orion). İkizlerevi, diğer adıyla Betelgeuse, kırmızı bir devdir ve 427 ışık yılı uzakta bulunur. Rigel yıldızı bir süper mavi devdir. Orion’un bize göre sağ ayağında bulunur ve 773 ışık yılı uzaktadır.

İkizlerevi, gökyüzünün en parlak 10. yıldızıdır. Kırmızı bir üst devdir. Çapı Güneşin 650 katı, parlaklığı 50 bin katı kadardır. Orion (M42), Mairan (M43) ve Atbaşı (Barnard 33) nebulaları bu takım yıldızında bulunur.

Orion Bulutsusu

Orion bulutsusu (Orion nebulası) Avcı kemerinin aşağısında yer alır. Uzaydaki önemli yıldız oluşum merkezidir. Hidrojen, helyum, diğer iyonize gazlar ve tozların yoğun olarak meydana geldiği yerdir. Atbaşı bulutsusunun yakınındadır. Orion nebulası bizden 1500 ışık yılı uzaktadır. 30-40 ışık yılı genişliğindedir. 

Orion takım yıldızı bölgesindeki önemli bir meteor yağmuru olan Orionidler, her yıl 21 Ekimde maksimum etkinliğine ulaşır.

Orion takım yıldızı-Orion takım yıldızındaki Orion nebulası

Atbaşı Bulutsusu

Takımyıldızda bulunan diğer önemli nebula Atbaşı bulutsusudur. 1500 ışık yılı uzaktadır. Nebulanın atbaşına benzeyen bölümü yoğun bir karanlık molekül bulutuyla çevrilidir.

Orion Takım yıldızının Kısa Hikayesi

Mitolojiye göre anlatılır ki Orion’un babası deniz tanrısı Neptün, annesi Amazonların Kraliçesi Euryale’dir. Orion zamanla yeteneğiyle  büyük bir avcı olur. Zamanla yeteneğiyle aşırı derecede övünür oldu. Dünyadaki herhangi bir hayvanın en iyisi olabileceğini düşünür ve söyler. Bunu duyup kapris yapan bir akrep tarafından öldürülür. Zeus da Orion’u gökyüzüne çıkarır ve günümüzdeki Orion takım yıldızı halini alır.

Takımyıldızlarıyla ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için TIKLAYIN.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir