Küçük Ayı Takımyıldızı ve Özellikleri

Ursa Minor veya bizdeki anlamıyla Küçük Ayı takımyıldızı gökyüzündeki en bilinen takım yıldızlarındandır. Şekil olarak yakınındaki Büyük Ayı takımyıldızına benzer. Diğer adı “Küçük Kepçe” olan takımyıldız tavaya benzer.

Ejderha, Kral ve Zürafa takımyıldızları Büyük Ayı’nın komşularıdır. Kuzey yıldızı nedir, kutup yıldızının diğer adı nedir, kutup yıldızı nereyi gösterir? Halk arasında “Kutup Yıldızı” veya “Kuzey Yıldızı” olarak bilinen yıldız bu takımyıldızında bulunur ve kuzey kutbunu (kuzeyi) gösterir.

Bu yazımızda Küçük Ayı Takımyıldızındaki yıldızlar hakkında bilgiler bulacaksınız.

Küçük Ayı Takımyıldızı Kaç Yıldızdan Oluşur

Küçük Ayı takımyıldızı 9 yıldızdan oluşur. En parlak yıldızı Kutup Yıldızıdır (Polaris, Alfa Ursa Minor). Takımyıldızın başlıca yıldızlarını tanıyalım..

Polaris (Kuzey yıldızı, Alfa Ursa Minor), kuzey kutbuna en yakın, en parlak Küçük Ayı yıldızıdır. Tam olarak kuzey kutbunda değildir. Polaris yıldızı Dünyaya 434 ışık yılı uzaktadır, görünür parlaklığı 1.98 kadirdir.

Peki kutup yıldızı nasıl bulunur? Kutup yıldızını bulmanın en kolay yolu, Büyük Ayı takımyıldızındaki “tavanın” kenarındaki Dubhe ve Merak yıldızlarının doğrultusu takip etmektir. Aşağıda bu kutup yıldızı resmi görülmektedir.

Küçük Ayı-Küçük Ayı ve Büyük Ayı Takım yıldızı.
Büyük Ayı ve Küçük Ayı Takımyıldızı. Kutup yıldızı nasıl bulunur?

Kochab (Beta Ursa Minor), K4 tayfından bir yıldızdır. 130.9 ışık yılı uzakta ve görünür parlaklığı 2.08 kadirdir. Güneşten 130 kat parlaktır. Takımyıldızın “tava” kısmındaki en parlak yıldızdır.

Pherkad (Gama Ursa Minor), 487 ışık yılı uzakta ve A tayfından bir yıldızdır. Pherkad’ın görünürdeki parlaklığı 3.05 kadirdir. Kendi etrafında saniyede 180 kilometre hızla döner. Çapı Güneşin 15 katı, Güneşten 1100 kat parlaktır. Pherkad Arapça bir isim olup “Buzağı” anlamındadır.

Yildun (Delta Ursa Minor), Dünyadan 183 ışık yılı uzaktadır. Görünür parlaklığı 4.35 kadirdir. A1V tayfından cüce bir yıldızdır. Yildun Türkçe bir isim olup manası “Yıldız”dır.

Akhfa Al Farkadain (Zeta Ursa Minor), bizden 380 ışık yılı uzakta olup görünür parlaklığı 4.32 kadirdir. Yüzey sıcaklığı 8700 Kelvin derece ve Güneşten 200 kat daha parlaktır. Kütlesi Güneşin 3.4 katıdır. Manası “İki buzağıdan daha kısığı”dır.

Anwar Al Farkadain (Eta Ursa Minor), Dünyadan 97.3 ışık yılı uzaktadır. Yıldızın görünür parlaklığı 4.95 kadirdir. F5 tayfından bir yıldızdır. Manası “İki buzağının daha parlağı”dır.

Epsilon Ursa Minor, üç yıldızdan oluşan bir yıldız sisteminden oluşur. Dünyadan 347 ışık yılı uzaktadır.

Küçük Ayı Takımyıldızında Bulunan Galaksi Ursa Minor Dwarf

Ursa Minor Dwarf, Küçük Ayı bölgesindeki eliptik türde cüce bir galaksidir. Bizden 200 bin ışık yılı uzakta ve görünür parlaklığı 11.9 kadirdir. Galakside devam eden yıldız oluşum aktivitesi yok denecek kadar azdır. Ursa Minor Dwarf’ı 1954 yılında A.G. Wilson keşfetmiştir.

Takımyıldızları hakkındaki diğer yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir