Büyük Ayı Takım Yıldızı ve Özellikleri

Gökyüzünde bulunan takım yıldızları içinde belki de en bilineni Ursa Major yani Büyük Ayı takım yıldızı nedir? Küçük Ayı takım yıldızı gibi Kızartma tavasını andıran bir şekli vardır. Büyük Ayı takım yıldızına “Büyük Kepçe” de denir. Kuzey yarım küreden görülebilir. 88 takım yıldızdan biri olan Büyük Ayı Kuzey yarı küredeki en büyük, tüm gökyüzündeki üçüncü en büyük takım yıldızıdır.

Pinwheel, Bode ve Owl gibi çok sayıda ünlü galaksi ve nebula barındırır.

Büyük Ayı’nın komşuları: Zürafa, Vaşak, Küçük Aslan takımyıldızı, Avköpekleri takım yıldızı, Çoban, Ejderha takımyıldızlarıdır.

Büyük Ayı Takım Yıldızındaki Başlıca Büyük Yıldız Adları

Başlıca yıldızlarından 81 ışık yılı uzaklıkta Alioth‘ın görünür parlaklığı 1.77 kadirdir. Alioth arapça alyat kelimesinden gelen, “koyunun şişman kuyruğu” anlamında bir isimdir. Alioth, Büyükayı takım yıldızının kuyruğundaki bir yıldızdır.

Dubhe, 101 ışık yılı uzakta ve görünür parlaklığı 1.79 kadir olan yıldızdır. Arapça dubb kelimesinden gelir ve “Ayı” anlamındadır. Dubhe K1 yıldız tayfından dev bir yıldızdır.

Merak, Büyük Ayı takımyıldızının ikinci parlak yıldızıdır. 79 ışık yılı uzakta olan Merak’ın görünür parlaklığı 2.37 kadirdir. Arapça bir kelime olan Merak “Bel” anlamındadır ve takım yıldızın belinde bulunur.

124 ışık yılı uzakta olan Alkaid’in görünür parlaklığı 1.85 kadirdir. Gökyüzündeki en parlak 35. yıldızdır. Kütlesi Güneşin 6 katı ve Güneşten 700 kat parlaktır. Yüzey sıcaklığı yaklaşık 19726 0C’dir (Güneşin 3.6 katı). Alkaid isminin manası, “Lider” demektir.

Mizar yıldızı ismi, “Kemer” anlamındadır. Mizar 78 ışık yılı uzakta ve görünür parlaklığı 2.27 kadirdir.

Mesafelerden de anlaşılacağı gibi, Büyük Ayı’yı oluşturan yıldızlar yan yana görülmesine rağmen birbirlerinden çok uzaktadırlar. Aşağıda Büyük Ayı takım yıldızının gökyüzü haritası görülmektedir.

Büyük ayı takım yıldızı
Büyük ayı takım yıldızı ve başlıca üyeleri

Büyük Ayı Takım Yıldızındaki Uzak Objeler

Bode Galaksisi (M81, NGC 3031), yaklaşık 11.8 milyon ışık yılı uzaktadır. Alman gökbilimci Johann Elert Bode tarafından 1774 yılında keşfedilmiştir. Dubhe yıldızının yaklaşık 10 derece kuzeybatısında yer alır. Görünür parlaklığı 6.94 kadirdir. Galaksinin görünür ebadı, 26.9 x 14.1 yay dakikasıdır.

Cigar Galaksisi (M82, NGC 3034), yaklaşık olarak 11.5 milyon ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Görünür parlaklığı 8.41 kadirdir. Galaksinin çekirdeğindeki yıldız oluşum hızı, bütün Samanyolu’nun 10 katı kadardır.

Büyük Ayı takım yıldızında bulunan objelerden biri de Baykuş (Owl) Nebulası. 2600 ışık yılı uzakta ve 9.9 gürünür parlaklıktadır. Tıpkı baykuş gözleri gibi göründüğünden nebulaya bu isim verilmiştir.

Büyük Ayı Takım Yıldızı-Büyük Ayı Takım Yıldızından (Pinwheel) Fırıldak Galaksisi

Fırıldak (Pinwheel) Galaksisi (M101, NGC 5457), spiral bir galaksidir, galaksi türleri için Galaksi Türleri Hakkında Bilgi yazımıza bakabilirsiniz. 20.9 milyon ışık yılı uzakta ve görünürdeki parlaklığı 7.86 kadirdir. Galaksinin genişliği 170,000 ışık yılıdır.

NGC 5474, Büyük Ayı takım yıldızında bulunan cüce bir galaksidir. Yaklaşık 22 milyon ışık yılı uzakta ve görünür parlaklığı 11.3

Takımyıldızları hakkında daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir