Venüs Gezegeni (Çoban yıldızı) Hakkında Bilgi

 

Venüs Güneş sisteminde Güneşe yakınlıkta ikinci ve uzayda dünyaya en yakın gezegendir. Boyutu Dünyadan biraz küçüktür. Venüs gezegeni diğer gezegenlerden farklı olarak ters yönde döner.

Venüs ne demek? Venüs gezegeninin diğer adı nedir?

Venüs gezegeni uzayda Güneşe çok yakın olduğundan yörüngesi de Güneş diskinin çok yakınındadır. Güneş çok parlak olduğu için gündüz kuşağında gözle görünemez. Gün içerisinde ve bulutsuz gökyüzünde Venüs sadece iki defa görünebilir: Güneş doğmadan önce doğu ufkunda ve güneş battıktan sonra batı ufkunda. Bu yüzden Venüs’ün diğer adı, sabah yıldızı, tan yıldızı, akşam yıldızı ve en yaygın adıyla çoban yıldızı denir. Zühre diye de bilinir. Gökyüzünün en parlak gezegenlerindendir.

Venüs dünyadan görünür mü? Evet. Güneş doğmadan önce doğu ufkunda ve güneş battıktan sonra batı ufkunda görünür.

Çapı 6052 kilometre, Güneşe ortalama uzaklığı 108 kilometredir (0.7 Astronomik birim).

Peki Venüs ne renk? Kendine has altın sarısı rengi vardır. Öte yandan Venüs’ün uydusu yani ayı yoktur.

Venüs gezegeni-Venüs gezegeni hakkında bilgi-Çoban yıldızı
Dünyaya en yakın gezegen: Altın sarısı rengiyle Venüs gezegeni (Çoban yıldızı).

Dünya venüs arası kaç km?

Venüs dünyaya ne kadar uzak? Aydan sonra uzaydaki en yakın komşumuz Venüs gezegenidir. İki gezegen de Güneş etrafında elips yörüngede dolanır. Venüs’ün bize en yakın olduğu mesafe 38 milyon kilometre, en uzak olduğu mesafe 261 milyon kilometredir.

Venüs hakkında bilgiler..

Venüs tıpkı Uranüs gibi ters yönde, doğudan batıya doğru döner. Yani bizdeki durumun aksine Güneş batı ufkundan doğarken doğu ufkundan batar.

Güneş etrafındaki bir turu yani Venüs’ün bir yılı, Dünya günüyle 225 gün sürer. Güneş sisteminde en uzun gün süresi Venüs’e aittir. Gezegenin bir günü bir yılından daha fazladır: 1 gün 243 dünya günü sürer. Bu şu demek, dünyada 80 yaşındaki bir insan eğer Venüs’te yaşasaydı ömrü boyunca güneşi sadece 129 defa görecekti ve 129 günlük (4.5 aylık) olacaktı..

Venüs katı kayalık yani ayak basılabilen bir yüzeye sahip olmasına rağmen çok sıcaktır.  Güneşe en yakın ikinci gezegen olmasına rağmen, güneş sisteminin en sıcak gezegenidir. Venüs atmosferinde bulunan yoğun ve kalın bulutlar yüzeyin çok sıcak olmasına sebep oluyor. Yüzeyde ortalama sıcaklık 467 derecedir. Atmosferin üst katmanlarında sıcaklık dondurucu sıfırın altına düşer. Bu yüzden kurulması muhtemel Venüs şehirleri için yüksek sıcaklık değerlerinden uzak olan üst atmosfer veya gezegen yörüngesi daha uygundur.

Venüse gönderilen uzay araçları

Venüs gezegenine ilk ulaşan ABD’nin gönderdiği Mariner 2 isimli uzay aracı oldu. Mariner 2 14 Aralık 1962 tarihinde gezegene çok yaklaştı. Buna karşın Sovyetler Birliği, Soviet Venera 4 uzay aracını 18 Ekim 1967’de Venüs yüzeyine indirdi. Bu tarihten sonra Venüse çok sayıda insansız uzay aracı ulaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir