Uranüs Gezegeni | Uranüs Hakkında Bilgiler

Bugünkü yazımızda Güneşin etrafındaki gezegenlerden Uranüs hakkında bilgiler bulacaksınız. Uranüs gezegenini okumaya başlar başlamaz gezegenler ile ilgili bilgilerinizi unutun: Bu gazlardan oluşan bir gezegendir! Yani Dünya ve Mars gezegeni gibi ayak basılan toprak bir zemini yoktur. Bir uzay gemisiyle bir yere çarpmadan gezegende yoğun bir sis içinden geçip yolunuza devam edebilirsiniz.

Tüm gezegenler içinde güneş sistemi sıralamasında yedinci sıradadır. Gezegen, Saturn gezegeni ile Neptün gezegeni arasında bulunur. Dış gezegenler kuşağında bulunur.

Uranüs gezegeni ve Dünya
Üstte Uranüs gezegeni ile Dünya kıyaslamalı olarak görünmektedir. Güneş sisteminin en soğuk gezegenidir. Güneşten 19 AU uzakta ve çapı da Dünyanın 4 katıdır. Gazlardan oluşan bir gezegendir. Eğer Dünyanın yörüngesi üzerinde olsaydı, muhtemelen Dünya Uranüs’ün içinden bir yere çarpmadan geçip yoluna devam edecekti.

EN SOĞUK GEZEGEN

Güneş sisteminin en büyük gezegen sıralaması olarak üçüncü gezegenidir. Uranüs gezegeni dünyaya en uzak gezegenlerden biridir. William Herschel tarafından 1781 yılında keşfedilmiştir.

Uzayın derinliklerinde kendine has yeşilimsi mavi renkte gezegen, güneşten 19 AU yani 2.87 milyar km uzakta bulunur (1 AU, Dünya-Güneş uzaklığıdır). Dünyanın yaklaşık 4 katı büyüktür. Güneş sisteminin bu en soğuk gezegeni, gazlardan oluşmasına rağmen ortalama yoğunluğu 1.27 gr/cm3‘tür (sıvı suyun yoğunluğu 1 gr/cm3).

Uranüs gezegeninin en ilginç özelliği kutuplarının yörünge düzlemi üzerinde olan bir gezegendir. Bu, diğer gezegenlerden ayıran önemli bir karakteristik özelliktir.

Uranüs gezegeninde 1 gün 17 saat 14 dakika sürer. Gezegenin 1 yılı ise 84 Dünya yılına bedeldir. Yani bu gaz devi Güneş etrafında bir tur dönünceye kadar Dünya Güneş etrafında 84 kere dönüyor.

URANÜS GEZEGENİNİN UZAYDAKİ UYDULARI

Gezegenin bilinen 27 tane ayı vardır, bunlar: Cordelia, Ophelia, Bianca, Cressida, Desdemona, Juliet, Portia, Rosalind, Mab, Belinda, Perdita, Puck, Cupid, Miranda, Francisco, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon, Caliban, Stephano, Trinculo, Sycorax, Margaret, Prospero, Setebos ve Ferdinand.

SAYILARLA URANÜS GEZEGENİ

Özellik Sayısal Değer
Güneşten ortalama uzaklığı 2.87 milyar km (19.1 AU)
Ortalama yörünge hızı 24.47 km/saat
Ekvator eğikliği 97.8 derece
Ekvator Çapı 50724 km
Ekvator Çevresi 159,354 km
Gezegen Hacmi 68.3 trilyon km3
Kütle 86.81 x 1024 kg
Yoğunluğu 1.27 gr/cm3
Yüzey Alanı 8 milyar km2
 Yüzeydeki Yerçekimi 8.87 m/sn2
 Kaçış Hızı 76.9 km/saat
Sıcaklık -216 0C

Gezegenler ile ilgili diğer yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir