Gökbilimciler En Sıcak Gezegeni Keşfetti.

 

Ohio State Üniversitesi’ndeki bir grup gökbilimci güneş sisteminin dışında KELT-9b ismini verdikleri bir öte gezegen keşfetti. Ayrıca bu öte-gezegen üniversitenin astronomi profesörü Scott Gaudi’ye göre keşfedilen gaz devi en sıcak gezegen. Gökbilimciler, bu gezegenin yüzey sıcaklığının 4000 °C’den fazla olduğunu söylüyor.

Bu sıcaklık Güneş’in yüzey sıcaklığına çok yakın. Gezegen ait olduğu yıldızın etrafında yörünge turunu 36-48 saatte sürüyor yani gezegenin bir yılı yaklaşık 2 gün sürüyor. Ayrıca KELT-9, Güneş’in yaklaşık 2.5 katı kadar.

Şimdiye kadar keşfedilen en sıcak gezegen olan KELT-9’un yıldızı dünyadan yaklaşık 650 ışık yılı uzakta bulunmakta, fakat yaklaşık 300 milyon yıl yaşında mavi dev bir yıldızdır (Güneş’in 4.5 milyar yaşında olduğu söyleniyor). Mavi dev yıldızlar etrafındaki hidrojen kaynaklarını çok fazla tükettikleri için ömürleri birkaç yüz milyon yıl kadardır.

En Sıcak Gezegen KELT-9b
En Sıcak Gezegen KELT-9b

NASA’nın Arizona’daki Winer Gözlemevi, yaklaşık bir yıl önce KELT-9b’nin yıldızı KELT-9’un parlaklığında yüzde 0.5’lik bir azalma fark ettiğini bildirdi. Bu durum, bir buçuk günde bir kez gözlemlendi ki bu gözlem, gezegenin Dünya’dan yıldızın görme çizgisinin dahil olduğu  gezegenin o devirde bir yılını tamamladığı anlamına geldiğini ifade etti. Hubble uzay teleskopu kullanılarak yapılan gözlemler, gezegenin kuyruklu yıldız benzeri bir kuyruğa sahip olup olmadığını ortaya koyarak gökbilimcilerin gezegenin ne kadar uzun süre yaşayabileceğini tahmin etmesine yardımcı olabilir.

Profesör Gaudi, en sıcak gezegen KELT-9b’nin Jüpiter gezegeninin iki katı büyüklüğünde ve kütlesinin Jüpiterin üç katı büyüklüğünde olduğunu ve üniversitedeki astronomi ekibinin gezegeni 2014 yılında keşfettiğini söyledi. Ayrıca, sonunda bu tuhaf ve olağandışı dünyanın aslında başka bir yıldızın etrafında dönen bir gezegen olduğuna kendimizi ikna etmek uzun sürdü, diye ilave etti.

Ayın Dünya’ya olduğu gibi, en sıcak gezegen KELT-9b, yıldızına gel-git olayından etkilenir. Gezegenin bir tarafı hep yıldızının yerçekimine maruz kalır. Gelgit kilitleme nedeniyle gezegenin yıldızla yüzleşen sıcaklığı yaklaşık 4300 ° C derece, bu sıcaklık ortalama bir Kırmızı Cüce yıldızının yüzey sıcaklığından daha yüksektir. Ana yıldızıyla yakınlığı sonucu moröte ışınıma maruz kalıyor. Bu moröte ışınım da hesaplamalara göre, her saniye on milyon ila on milyar kilogram arasında gezegen materyalini kaybettiriyor. Profesör Gaudi, “Bu tipik kütle tanımlarından herhangi birine uyan bir gezegen” dedi, ancak gün sıcaklığı yüzünden atmosferi neredeyse kesinlikle gördüğümüz başka herhangi bir gezegenden farklı.

Vanderbilt Üniversitesi’nden fizik ve astronomi profesörü Keivan Stassun “KELT-9 birkaç yüz milyon yıl içinde kırmızı bir dev yıldız olmak için genişleyecek” dedi. Profesör Stassun, çalışmayı Profesör Gaudi’yle yönetti. Bu keşif, Ohio Devlet Üniversitesi, Vanderbilt Üniversitesi, Lehigh Üniversitesi ve Güney Afrika Astronomi Gözlemevi arasındaki bir işbirliği ile gerçekleşti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir