Bir Ay Günü Ne Kadar Sürer?

 

Ay, Güneş Sisteminin ilk zamanlarından beri uzayda seyir halindedir. İnsanlık tarihi boyunca bir gece lambası gibi bizi aydınlattı. Astronomi ve uzay bilim araştırmalarının gelişimi sayesinde uydumuz Ay konusundaki bilgi ve anlayışımız önemli bir yol aldı.

Ay’ın gezenimiz Dünya tarihinin ilk dönemlerinde oluştuğunu ve aynı zamanda Dünya’da yaşamın gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini biliyoruz. Ay, Dünya’ya yerçekimiyle bağlıdır ve ayın bir yüzü devamlı dünyaya doğru bakar.

Peki bir Ay günü ne kadar sürer?

Bir bölümü Dünya’ya, diğer bölümü dışarı bakacak şekilde, ay yüzeyi üzerinde tek bir gün ne kadardır?

Basit bir ifade ile Ay’daki bir gün 29,5 Dünya günü kadar sürer. Yani, Ay yüzeyinde bulunuyor olsaydınız, Güneş’in gökyüzünün tam karşısına çıkması ve bir tur atarak orijinal konumuna dönmesi 29.5 gün sürecektir. Diğer bir deyişle bir ay günü yaklaşık bir dünya ayına eşittir. Bununla birlikte, Güneş Sistemi’ndeki bütün gezegenlerde olduğu gibi, farklı gün türlerini bilmek önemlidir.

Ay Günü-Bir Ay Günü Kaç Gün Sürer

Ay Yörüngesi ve Dönme

Eski çağlardan beri, ay takvimleri yılı her biri 28 günlük on üç aya dayanarak  ay döngüsünü tamamlıyordu. Son yüzyıllar içinde Ay’ın davranışını inceleyen gökbilimciler, Ay’ın yörünge dönemini (yani Ay’ın Dünya çevresinde tek bir turu tamamlaması için geçen süre) yaklaşık 27.3 Dünya günü olarak tespit ettiler. Daha kesin bir ifadeyle 27 gün 7 saat 43 dakika ve 11.5 saniye.

Ve Ay kendi ekseni etrafında dönme hızı oldukça yavaştır. Aslında, Dünya’nın etrafındaki tek bir yörüngeyi tamamlamak için gereken süreyle aynı eksende tek bir dönüşü tamamlamak için Ay’ı 27,3 Dünya gününün eşdeğeri olarak alır.

Ay her zaman aynı yüzünü Dünya’ya doğru yönlendirir; bu yüzden insanlar, Ay’ın “yüzü” ne aşinadırlar ve “karanlık taraf” olarak yüzümüze bakan tarafa atıfta bulunmaktadırlar. Bu sebeple, Ay’ın yüzeyinde duruyor olsanız, yıldızları ve Güneş gökyüzünde dolaşmaya devam ederken, Dünya’yı hep aynı konumda göreceksiniz.

Sidereal ve Sinodik Ay Günü

Bununla birlikte, Ay’ın sideral dönmesi, tek bir ay gününün değerini elde ettiğimiz yer değil. Dünya’nın yörüngesinde dolaşması 27.3 gün sürse de, Dünya’nın Güneş’in de etrafında dönmekte olduğunu unutmamalıyız. Dünya her 365 günde yörüngedeki aynı konumuna geri döner. Bu nedenle, Güneş’in ayın perspektifinden gökyüzündeki aynı konuma gelmesi için, biraz daha dönmesi gerekir.

Fazla 2.2 gün, Ay’ın rotasyonunu takip etme zamanıdır. Ay’ın ekseninde sabit yıldızlara göre bir tur tamamlaması için geçen süre 27.3 gündür (bir sideral gün). Güneş’in gökyüzündeki aynı konuma dönmesi için geçen süre bir sinodik gündür ve 29.5 gün sürer.

Tek bir Ay günü, yani Güneş’in gökyüzündeki aynı konuma gelmesi,  Dünya’daki ortalama bir ay kadar sürer. Bu Ay’da yaşamayı planlayanlar için alışılması gereken bir durumdur.

Kaynak: https://www.universetoday.com/20524/how-long-is-a-day-on-the-moon-1/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir