Samanyolu Galaksisinin Işığı İlk Defa Haritalandı

Astrofizikçiler İlk Defa Samanyolu Galaksisinin Işığını Haritaladı

İlk defa bir bilim adamı ekibi, galaksimizin Samanyolu galaksisinin içerdiği tüm ışık enerjisinin dağılımını hesapladı. Çalışmanın detayları Kraliyet Astronomi Topluluğu Aylık Bildirileri dergisinde yayınladı.

Uluslararası bir katılımda araştırma yapan bilim adamları galaksideki ışık dağılımının haritasını çıkarmak için, Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’na bağlı Planck uzay gözlemevi ve diğer teleskopların verilerini kullandı.

Bu araştırma Samanyolu galaksisi içindeki yıldız ışıklarının evrendeki yüksek enerjili gama ışınlarını nasıl kontrol ettiğini gösteriyor.

Yıldız sayımına dayalı Samanyolundaki tüm ışığın dağılımını türetme girişimleri galaksideki tüm gökyüzü görüntülerini hesaplamada yetersiz kalmıştı.

Lancashire Üniversitesinden baş yazar Profesör Cristina Popescu “Biz sadece Samanyolu’ndaki ışık enerjisinin dağılımını belirledik, aynı zamanda Samanyolu yıldızları ve yıldızlararası toz içeriği için öngörülerde bulunduk” dedi.

Astronomlar galaksideki bütün yıldız fotonlarını izleyerek ve moröte, görsel ve ısı radyasyonunda Samanyolu galaksisinin nasıl görünmesi gerektiği konusunda öngörüler yaptı. Bu araştırmalar sonucunda yıldız ışıklarının galaksimize nasıl dağıldığının tam bir resmini hesaplayabildi. Bu süreçlerin anlaşılması galaksimizin ve tarihinin tam bir resmini elde etmek için çok önemli bir adımdır.

Araştırmanın yorumunda bulunan ortak yazarlardan Dr. Richard Tuffs, “Galaksilere dışardan bakmak, galaksimizde olduğu gibi galaksilere içerden bakmaktan daha kolaydır” dedi.

Bilim adamları bu haritalamada galaksimizdeki yıldız ışıklarının kozmik ışınlarla etkileşimi yoluyla gama-ışını fotonlarının üretimini nasıl etkilediğini de gösterdi. Kozmik ışınlar, yıldız ve gezegen oluşumunu ve galaktik gelişimi yöneten süreci kontrol eden yüksek enerjili elektron ve protonlardır. Yıldızlararası ortamdaki kimyasal reaksiyonları etkileyerek, karmaşık ve hayati moleküllerin oluşumuna neden olurlar.

Dr Tuffs ek olarak “Etkileşim ve yayılım zinciri boyunca geriye doğru çalışmak, kozmik ışınların orjinal kaynağını çözmeyi kolaylaştırabilir.” dedi.

Leverhulme Trust’ın finanse ettiği bu araştırma, optik ve kızılöte astrofiziği ve astro-parçacık fiziğini biraraya getiren güçlü bir multi-disiplin çalışmadır. Profesör Cristina Popescu, “Bu araştırma başlamadan önce hesaplamalı programlarımızdan bazılarını spiral galaksilerin modellenmesi bağlamında geliştirdik ve bu kodların geliştirilmesine verdikleri destekten ötürü İngiltere Bilim ve Teknoloji Tesisi Konseyine (STFC) teşekkür etmeliyiz. Bu araştırma, büyük bir kabul gören Leverhulme Trust’ın desteği olmadan da mümkün olamazdı” şeklinde demeç verdi.

Galaksilerle ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için BURAYI TIKLAYIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir