Galaksilerin Astrofizik Raksı

Yakın Uzaydaki Galaksi Raksı

Semtimizdeki iki komşu galaksi arasındaki yerçekimi raksı, ilginç görsel özelliklere yol açtı. Dev NGC 1512 ve onun küçük komşusu NGC 1510, galaksilerin yaşam döngüsünde çok önemli bir süreç olan galaktik birleşmenin başlangıcındalar. İki galaksi dünyadan yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzaktalar. Küçük ebadına rağmen NGC 1510, devasa NGC 1512’nin yapısı ve yıldız oluşum miktarı üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Gökadalar çeşitli şekil ve boyutlarda görünürler ve astronomlar, görünümlerini sınıflandırmak için kullanır. Fotoğrafın solundaki NGC 1512 çubuklu spiral türde, sağdaki NGC 1510 cüce bir galaksidir. Boyutlarındaki uçuruma rağmen her iki gökada yerçekimi kuvveti ile diğerini etkiler ve yapılarında yavaş değişimler oluşturur.

NGC 1512’deki galaktik çubuk, yıldız oluşumu için gerekli olan hammaddeleri dış halkadan galaksinin merkezine götüren kozmik bir huni gibi davranır. Bu galaktik gaz ve toz huni, 2400 ışık yılı kapsayan bir sirkülatör yıldız patlaması halkası olarak bilinen parlak, mavi, pırıltılı iç diskte yoğun yıldız doğumunu tetikler.

Galaksi NGC 1512-Galaksi NGC 1510
Dünyadan yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzaktaki komşu galaksiler.

Hem çubuk hem de yıldız patlama halkası, iki gökada arasındaki kozmik karışıklığın sonucu olduğu düşünülüyor (ki bu, 400 milyon yıldır süren bir etkileşim).

Önceki yıllarda Hubble uzay teleskobu tarafından gözlemlenen NGC 1512’nin, dış halkasında bir ikinci ve daha sakin bir yıldız oluşum bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu halka, onlarca HII bölgeleriyle noktalar halinde görülüyor; burada hidrojen gazı geniş aralıkları yakınlardaki yeni oluşan yıldızlardan gelen yoğun ışınıma maruz kalıyor. Bu ışınım, gazın parlamasına ve halka boyunca görülen parlak ışık düğümlerine neden oluyor.

NGC 1512 ilginç şekilde -dış halkanın çok ötesinde- bu fotoğrafta gördüğümüzden daha da geniş alan kaplıyor; bir filizler gibi spiral kollar içeren NGC 1510’u sarıyor. Bu muazzam galaktik kolların, NGC 1510 ile güçlü bir yerçekimi etkileşimiyle şekillendiği düşünülüyor.

Komşusundan sürekli gelen medcezir dalgaları, NGC 1510’daki gaz ve tozu yukarı doğru çıkararak NGC 1512’den daha yoğun olan yıldız oluşumunu başlattı ve NGC 1510’un sıcak yeni yıldızları mavi renk ile parlamaya başladı.

Önceki Galaksi Nerede?

NGC 1510, NGC 1512’nin yoğun yerçekimi medcezir kuvvetini yaşamış tek gökada değil. 2015 yılında yapılan gözlemler, NGC 1512’nin spiral kollarının dış bölgelerinin aslında bir zamanlar ayrı, önceden ortamda var olan daha eski bir galaksinin parçası olduğunu gösterdi. NGC 1512, bu önceki gökadaya yaptığı gibi şimdi de NGC 1510’u parçalayıp yutmaya hazırlanıyor.

Çok farklı boyutlarda olsalar bile gökadalar arasındaki etkileşimlerin, yapıları üzerinde önemli bir etkisi var. Bu etkileşim gaz ve toz yapıdaki değişime ve yıldız patlamalarına yol açarak galaksi mekaniği ve formunu değiştirebiliyor. Gökadalar arasındaki bu tür etkileşimler ve özellikle galaksi birleşmeleri, galaktik yaşam döngüsünde kilit rol oynamaktadır.

Not: Galaksilerle ilgili diğer ilginç yazılarımıza BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170727103008.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir