Hubble Uzay Teleskobu Av Köpeklerini Kovaladı

Hubble Uzay Teleskobuyla Galaksi NGC 4707

Av Köpekleri Takımyıldızında bulunan galaksi NGC 4707, Dünyadan yaklaşık olarak 22 milyon ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Bu galaksi, 1789 yılının Nisan ayında ünlü gökbilimci William Herschell tarafından bulunmuştur. NGC 4707, spiral türden ve parlak bir galaksidir.

Galaksinin isimlendirmesinde kullanılan NGC bir yıldız kataloğudur. Açılımı New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars, yani nebula ve yıldız kümelerinin yeni genel kataloğu demektir.

Hubble uzay teleskobu
Hubble teleskobuyla görüntülenen 22 milyon ışık yılı uzaktaki galaksi NGC 4707, Credited NASA/ESA.

Yaklaşık iki yüzyıl sonra NASA ve ESA’nın Hubble Uzay Teleskobu, William Herschel’in sunduğundan çok daha net bir şekilde aynı galaksiyi Av Köpekleri takımyıldızında “kovalayıp” izledi. Hubble, NGC 4707’in inceliklerini ve özelliklerini daha önce hiç olmadığı kadar ayrıntılı olarak incelememizi sağladı. Hubble uzay teleskobunda bulunan bir avuç yüksek çözünürlüklü araçtan bir olan Hubble’s Advanced Camera for Surveys (ACS, Araştırmalar için Hubble’ın Gelişmiş Kamerası) gözlemlerini içermektedir.

Gökbilimci William Herschell galaksi NGC 4707’yi “küçük, yıldız” olarak nitelendirmişti. Galaksi türü spiral olarak sınıflandırılmış (Sm tipi), merkezi ve spiral kollar çok gevşek ve tanımlanmamıştır.

Galaksi, siyah bir tuval üzerine yıldızların sertçe serpilmesi ve mavinin parlak şekilde yanıp sönmesi gibi görünüyor.

Çerçeve boyunca görülen mavi lekeler, mavi ve turkuazın parlak yoğun gölgelerinde parlayan yeni yıldızlarla birlikte yeni veya ilerleyen yıldız oluşum bölgelerini vurguluyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir