Evrendeki Galaksiler Kaç Tane?

Evrende Kaç Tane Galaksi Var?

Hepimizin bir parçası olduğu evren, bilim insanlarının oluşum ve gelişimine en uzun zamandır cevap arayan bir bilmecedir. Özellikle evrende kaç galaksi var sorusu. Bilim adamları galaksiler arası bir arkeolojik kazı gibi çalışarak evrendeki galaksilerin sayısını araştırdılar.

Bugüne kadar bilim adamları ve gökbilimciler önemli keşifler yapsalar da, evrenin hâlâ sakladığı çok çeşitli sırlar olduğunu söylemek gerekir. Bu sırlardan biri de galaksilerdir.

Evrendeki galaksilerin astronomik sayılarda bulunduğunu her zaman biliyoruz; son 20 yılda bilim insanları 100 ila 200 milyar civarında olduğu tahmin ettiler. Fakat yeni bir çalışmaya göre, evrenimiz şaşırtıcı bir şekilde iki trilyon galaksi ihtiva ediyor; bu sayı daha önce düşünülenden on kat daha fazla.

Evrendeki galaksiler-Evrendeki galaksilerin sayısı
Günümüz teknolojisiyle evrendeki galaksilerin sadece yüzde 10’unu gözlemleyebiliyoruz.

Işık, gök cisimlerinin var olduğunu anladığımız en önemli işarettir. Gökbilimciler, gözlemlenebilir evrende kaç tane galaksinin var olduğunu bilmek için, evrendeki uzak nesnelerden gelen ışığın bize ulaşması gerektiğini biliyorlar.

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden Christopher Conselice “Güncel teknoloji bu galaksilerin yalnızca yüzde 10’unu çalışmamıza izin veriyor ve geriye kalan yüzde 90’ı daha büyük ve daha iyi teleskoplar geliştirildiğinde görülecektir” diyor.

Nottingham’da doktora öğrencisi olan Aaron Wilkinson, daha büyük ölçekli çalışmanın fizibilitesini belirlemek için hayati önem taşıyan ilk galaksi sayımı analizini gerçekleştirmişti. Daha sonra Conselice ve ekibi, teleskoplardan dünyaya, özellikle de Hubble teleskobundan derinlikli kalem ışın görüntülerini üç boyutlu haritalara dönüştürdü.

Bu çalışmalar, galaksilerin yoğunluğunun yanı sıra bir başka alanın küçük alan hacminin hesaplanmasını sağladı.

Çalışmanın sonuçları, evrenin geçmişi boyunca farklı zamanlarda gözlemlenen galaksilerin sayısının ölçümlerine dayanmaktadır.

Evrendeki Galaksilerin Sayısı ve Yoğunluğundaki Değişim

İlginç şekilde, Conselice ve ekibi, Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden ve Edinburgh Üniversitesi’nden bilim adamları ile birlikte, belirli bir evren çağında kaç tane galaksinin bulunduğunu incelediğinde daha önceki milyar-yıllarda daha fazla sayıda galaksinin bulunduğunu tespit ettiler.

Görünen o ki, evren sadece birkaç milyar yaşındayken, bugünkü birim hacime göre on kat fazla galaksi vardı. Yani geçmişte evrendeki galaksilerin sayısı ve yoğunluğu daha fazlaydı.

Bu galaksilerin çoğu, Samanyolunu çevreleyen uydu galaksilere benzer düşük kütleli, hafif galaktik sistemlerdi.

Conselice, “Big Bang’ten bu yana 13.7 milyar yıllık kozmik gelişimde, galaksiler yıldız oluşumu ve diğer galaksilerle birleşme yoluyla büyümüştür” dedi.

Conselice, “Geçmişte daha fazla galaksinin bulunması, sistemlerin kapsamlı bir şekilde birleştirilmesiyle sayısını azaltmak için önemli bir gelişimin gerçekleşmiş olması gerektiğini ima ediyor” dedi. Ayrıca ”Çok gölgeli ve uzak olduğu için galaksilerin büyük çoğunluğunu kaçırıyoruz. Evrendeki galaksilerin sayısı astronomide temel bir sorundur ve evrendeki galaksilerin yüzde 90’ından fazlası henüz çalışılmadı” dedi.

Galaksi (gökada) türleri hakkındaki yazımıza BURADAN ULAŞIN.

Kaynak: http://zeenews.india.com/space/how-many-galaxies-exist-in-the-universe-study-says-two-trillion_1968027.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir