Evrendeki En Büyük Galaksi ve Özellikleri

Bilindiği üzere uzaydaki yıldızlar galaksi sistemi içinde bulunurlar. Dünyamız Güneş sistemi içinde, Güneş sistemimiz de Samanyolu galaksi sistemi içindedir. Evrendeki galaksiler de evrenin yapısı içinde yüzerler. Evrende kaç galaksi var bilemiyoruz fakat evrenin büyüklüğü içindeki en büyük galaksi hangisidir? Belki bu sorunun cevabını bilebiliriz..

Önce galaksi nedir kısaca bakalım.. Uzayda milyonlarca veya milyarlarca yıldız sistemini, gaz ve toz bulutlarıyla birlikte bir arada taşıyan evrenin devasa yapılarına galaksi veya gökada denir. Örneğin Samanyolu ve Andromeda.

Evrendeki En Büyük Galaksi

İlk defa 13 milyar yıl kadar önce meydana gelen galaksiler, irili ufaklı boyutları vardır. Spiral, eliptik ve düzensiz gibi galaksi türlerine ayrılırlar.

Evrendeki bilinen büyük galaksilerin en büyüğü, en büyük galaksi hangisidir? Evrenin en büyük galaksisi yaklaşık 100 trilyon yıldızı taşıdığı tahmin edilen, kodlanan ismi IC 1101.

En Büyük Galaksi-En Büyük Galaksi IC 1101
Evrendeki bilinen en büyük galaksi IC 1101, 6 milyon ışık yılı genişliğindedir.

IC 1101 gökadası uzak uzayda, bizden 1 milyar ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Yani IC 1101’in gördüğümüz ışığı aslında 1 milyar yıl önceki geçmişine ait yerinden gelmektedir.

Samanyolu galaksimizin genişliği yaklaşık 100 bin ışık yılıdır. Peki evrendeki en büyük galaksinin genişliği ne kadardır? 6 milyon ışık yılı!. Evet IC 1101’in genişliği 6 milyon ışık yılıdır. Yani yan yana 60 tane Samanyolu galaksinin sıralandığını hayal edin. Veya bu galaksinin bize uzaklığı kendisi gibi 166 tane galaksinin yan yana sıralanması kadar.

Galaksi IC 1101’in türü eliptiktir. Eliptik süper dev bir galaksidir. IC 1101, Abell 2029 isimli büyük bir galaksi kümesinin merkezinde konumlanmıştır. Aynı zamanda bulunduğu galaksi kümesinin yerçekim mekaniğinde önemli bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Abel 2029 binlerce galaksi bulunan büyük bir galaktik kümedir. Yılan takım yıldızında bulunur. Abel 2029 galaktik kümesinin merkezindeki IC 1101, kümedeki binlerce galaksi arasında farkedilir bir ebad teşkil eder.

Peki galaksi IC 1101 neden bu kadar büyük? Bilim insanlarının hesaplamaları sonucu tahminen, bu eliptik süper devi, çok sayıda galaksi ile çarpışması büyümesine neden oldu ve günümüzdeki 6 milyon ışık yılı genişliğine ulaştı.

Daha da önemlisi küçük galaksiler IC 1101’in yer çekimi ile birleşince parçalanmış ve etrafı da bu galaksi enkazları ile çevrelenmiş. Eğer bu galaktik enkazları kendi yapısından farklı olarak düşünürsek IC 1101, iddia edilenden çok daha küçük bir galaksi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir