Andromeda Galaksisi | Zincirli Prenses Andromeda

 

Andromeda galaksisi en yakın galaksidir ve Samanyolu ile birlikte lokal grubu paylaşır ve Andromeda takım yıldızında bulunur.

Zincirli Prenses anlamındaki Andromeda dünyaya uzaklığı yaklaşık 2.3 milyon ışık yılı uzaktadır.

Samanyolu galaksisi gibi spiral tipte bulunan bu devasa galaksinin toplam kütlesi 1230 milyar tane güneşin kütlesine bedeldir. Çapı 220 bin ışık yılıdır.

Andromeda galaksisine 14 cüce galaksi eşlik eder, yani 14 tane uydu galaksisi vardır. 1 trilyon tane yıldızı olduğu tahmin edilmektedir.

Andromeda Galaksisi-Mitolojide ve Astronomide Andromeda
Andromeda galaksisi bizden 2.3 milyon ışık yılı uzaktadır.

Andromeda galaksisinin mitolojisi

Mitolojik kaynaklara göre Andromeda Etiyopya kralı Cepheus ve kraliçe Cassiopeia’nın kızıdır. Bir gün kraliçe deniz perileri olan Nereidlerden daha güzel olduğunu söyler..

Nereidler durumu öğrendikten sonra Cassiopeia’ya kızarak denizler tanrısı Poseidon’a giderek kraliçeyi cezalandırmasını ister. Bunun üzerine Poseidon deniz canavarı Cetus’a Etiyopya’yı sular altında bırakmasını söyler. Kralın danışmanı kızını kurban edilmesi karşılığında ülkesinin kurtulabileceğini söyler. Kral ülkesi için kızını feda etmeyi kabul eder.

Böylece Cepheus Andromedayı deniz kıyısında bir kayalığa zincirleyerek canavarı bekler. Büyük kahraman Perseus prensesi farkeder, ona aşık olur ve durumu öğrenir. Perseus, Kral Cepheus ve Kraliçe Cassiopeia’ya Andromedayla evlenmek istediğini bunun karşılığında prensesi kurtarabileceği söyler.

Kral ve kraliçe Perseus’un teklifini kabul eder. Perseus, canavar Cetus’un aklını karıştırarak oklarla öldürür. Fakat Kral sözünde durmaz ve kızını kardeşiyle evlendirmek ister. Düğün günü kahraman Perseus bu evliliğin olmasına engel olur ve prenses Andromeda ile kendisi evlenir.

Mitolojiye göre öldükten sonra Cepheus, Cassiopeia, Andromeda ve Perseus, Poseidon tarafından ödüllendirilerek yıldızların yanına alınır. Andromeda takımyıldızı ve Andromeda galaksisi ismini bu prensesten alır.

Samanyolu ile Andromeda Galaksisi Çarpışacak mı?

2012 yılında NASA astronomları Andromeda ile Samanyolunun birkaç milyar yıl sonra çarpışabileceğini duyurdu.

Andromedanın saatte 250 bin mil süratle Samanyoluna doğru ilerlediği biliniyordu. Elde edilen veriler ve bulgular istatistiksel olarak hesaplandıktan sonra Andromeda’nın hızının 2000 kata kadar artarak Samanyolu ile 4 milyar yıl sonra çarpışabileceğini belirtildi.

Diğer tüm galaksilerin aksine sadece Andromedanın bize doğru yaklaşması son derece ilginçtir. Eğer böyle bir çarpışma olasılığı, Zincirli Prenses Andromeda‘nın yeniden eve dönüş yolculuğu olarak da yorumlanabilir.

Galaksilerle ilgili diğer yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir